אביזרים

אביזרים לטיול הם פריטים שונים, שיכולים לשפר לך את איכות הטיול מקצה לקצה! חלק מהאביזרים שימושיים במצב מסוים, כמו פנס לדוגמה. אביזרים אחרים שימושיים לכל אורך הטיול, כמו מקלות הליכה. ישנם אביזרים שפשוט אי אפשר בלעדיהם, ויש אביזרים פחות נחוצים.

אז אילו אביזרים באמת צריך לטיול? מה אין צורך לקנות?

חשוב להדגיש: כאשר מטיילים בקבוצה, בחלק מהאביזרים – מספיק שרק אדם אחד בקבוצה ייקח אותם, זה יחסוך לשאר חברי הקבוצה מקום, משקל מיותר וכסף. לכן, לא פחות חשוב מלהכין רשימת אביזרים נחוצים, חשוב לתאם את הנושא בין חברי הקבוצה.

פנס ראש הוא בגדר חובה, השימוש העיקרי הוא להתארגנות בלילה ולהכנת אוכל. בנוסף, תוך כדי טיול, יוצא לא מעט פעמים לעבור ליד מערות, או מקומות חשוכים.. חובה להיכנס למקומות אלה, על מנת להתבונן ולחקור, הרי בשביל זה מטיילים! כמובן שיש להיות מוכנים למצבי חירום, לדוגמה ניווט בלילה חשוך בעת התברברות בשטח, סימון ואיתות, חיפוש אחר מחסה בלילה ועוד.. לכן, קחו אתכם פנס!

מקלות הליכה זהו אביזר אשר עוזר בהפחתת עומס על כל חלקי הגוף. הוא לא בגדר חובה, אך לחלק נכבד מהמטיילים הוא בהחלט עוזר. לאנשים בעלי בעיות גב/רגליים/ברכיים מומלץ מאוד כן להשתמש במקלות הליכה, השימוש בהם יפחית את העומס באזורים הבעייתיים. למטיילים בריאים מומלץ לנסות להשתמש יום שלם במקלות הליכה של חבר. אם אהבתם, לכו על זה! אם לא, הידיים שלכם יישארו חופשיות וזה נוח מאוד!

תיקים קטנים לציוד אישי בהחלט יועילו בסדר של הדברים בתוך התרמיל הגדול ויאפשרו גישה נוחה יותר לפריטים הקטנים. מומלץ להשתמש בתיקים אלה רק אם אין לך בעיה של מקום בתרמיל, אומנם הם לא שוקלים הרבה, אך תופסים נפח רב.

קופסאות קטנות לשמירה על תבלינים מברשת שיניים וכו' בהחלט שומרות על הדברים באופן מיטבי, אך שוב, מומלץ להשתמש בהן רק אם אין לך בעיה של מקום בתרמיל.

לדרמן זהו שמו העממי של פלייר רב כלים. לכלי זה שימושים רבים – חיתוך, ניסור, פתיחה, גזירה, הברגה, שיוף ועוד תכונות רבות ונפלאות. הכלי לא תופס מקום רב והחיסרון היחיד שלו הוא משקל. אם אין לך בעיה לקחת עוד 200 גרם, בהחלט כדאי לך לקחת אותו אתך לטיול.

מגבת תהיה שימושית בעיקר לאחר כניסה למקור מים, או לאחר שטיפת פנים. יש כאלה אשר נוהגים להתנגב בעזרת בגדיהם, אם אינך מאלה, המגבת היא אביזר מומלץ! אך חשוב להשקיע במגבת קומפקטית שמתייבשת מהר, כי בטיול לעיתים אין זמן ומקום למגבת שמתייבשת לאט ותופסת מקום רב בתרמיל.

מנעול ישמש אותנו גם לנעילת התיק וגם לנעילה של ציוד בהוסטל/גסטהאוס. ברוב המדינות יש גנבים והמנעול יכול להפריע להם מאוד, אז קדימה בואו נפריע לגנבים!

חגורת כסף היא שימושית מאוד לשמירה על הכסף ועל הדרכון והמסמכים החשובים, היא צמודה לגוף ומקשה על הגנבים. במהלך הטיול בשטח היא עוזרת לנו בארגון המסמכים והכסף בתרמיל ולא תופסת הרבה מקום או משקל.

כיסוי גשם מומלץ לקחת לטיול כאשר ידוע כי עלול לרדת גשם, אך עם זאת יש מטיילים אשר מכסים את התיק שלהם גם מפני השמש. הדבר עוזר בהגנה על בד התרמיל מפני קרינת השמש. אין המלצה גורפת בעניין זה, כיוון שיש אנשים שמפריע להם להוריד את הכיסוי מהתרמיל בכל פעם שהם רוצים להוציא דבר מה. ההמלצה הטובה ביותר היא לנסות, הניסיון כבר ילמד אותך מה טוב עבורך.

שקית אטומה למים ניקח אתנו כשיש לנו חפצים יקרי ערך שעלולים להירטב ולהיהרס מגשם וממקורות מים שאנו יודעים שחובה להיכנס אליהם עם כל הציוד. חשוב שהשקית תהיה במקום מוגן (בתוך תיק או תרמיל), על מנת שלא תקרע.

טבליות לטיהור מים טובות תמיד למצב חירום, הן לא שוקלות הרבה, כמעט לא תופסות מקום ויכולות לעזור לך להימנע מהתייבשות במצב חירום שבו אין מים נקיים זמינים ואף להציל ממוות! חשוב לשים לב, אם שמים טבליה לטיהור במים מלוחים, המים עדיין עלולים להזיק לגוף בגלל כמות המלחים שיש בהם!

חומר נגד יתושים יכול לעזור לנו למנוע סבל רב ולהציל לנו את השינה בלילה. מומלץ לבדוק אם באזור בו תטיילו יש יתושים, אם כן, מומלץ מאוד לקחת חומר כזה. החומר הטוב ביותר הוא של חברת אוטן (Autann), מכיוון שהוא מתאים להגנה מפני יתושים בכל מקום בעולם. חומרים של חברות מקומיות לרוב יתאימו לאזור המקומי בו הן פועלות, לדוגמה סנו דיי יתאים לשימוש בישראל, אך במקומות אחרים, כגון דרום אמריקה, הוא יהיה פחות אפקטיבי.

ערכת עזרה ראשונה חובה שתהיה לאחד המטיילים בקבוצה. אין צורך לקחת ערכה מלאה בהרבה אביזרים. מה שחשוב שיהיה בערכה: חומר חיטוי, פדים, לקופלסט (מעולה גם לסגירת שקיות אוכל ולשימושים נוספים) תחבושת גדולה למקרה של דימום רציני.

שכמיה יכולה להחליף מעיל גשם ולחסוך לנו הרבה מקום בתרמיל. היא מכסה אתכם ואת התרמיל. קחו עמכם שכמיה אם אתם רוצים לטייל בגשם. עוד המלצה בנושא – נסו לטייל עם שכמיה ומכנסיים קצרים, הם מקלים על ההליכה בניגוד למכנס ארוך ורטוב שמסרבל מאוד כל צעד. כשתגיעו למקום יבש, או כשיפסק הגשם, הרגליים יתייבשו מהר מאוד והדבר היחיד שיהיה רטוב זה השכמיה והנעליים – שיירטבו בכל מקרה.

ב"דרך ארץ" אנו לא מאמינים בדחיפת ציוד ולקיחת ציוד מיותר, לכן נמליץ לך גם מה לא לקחת. אך עם זאת, מה שכן תיקח, ניתן לך במחירים הטובים ביותר!

שתפו: