טיפוס וגלישה

איך לבחור נעלי טיפוס? מהו חבל דינמי ומהו חבל סטטי?

מבנה הנעל:

נעלי טיפוס עשויות משילוב של סוליית גומי וגפה מעור/מבד. סוליית הגומי של נעל הטיפוס הינה בעלת מקדם חיכוך גבוה, מה שמאפשר לנו לטפס, הן על סלעים בטבע והן על קירות טיפוס, תוך אחיזה מרבית במשטח עליו דורכים. ישנן נעליים בעלות שרוכים, נעליים אחרות בעלות סקוטש ואף קיימות נעליים בעלות גומי נמתח, שלא מצריך סגירה עם סקוטש/שרוך. היתרון של שרוכים הוא שניתן למתוח כל חלק בגפת הנעל בצורה שונה, היתרון של סקוטש הוא קלות השימוש. נעליים לטיפוס טכני ומדויק מאופיינות בסוליה מוקשתת, בניגוד לנעליים האחרות, בהן הסוליה שטוחה יותר.

איזו נעל מתאימה לי? וכמה היא צריכה ללחוץ?

הרגל צריכה לשבת בתוך הנעל ללא חופש תזוזה בפנים. ההרגשה עם הנעל על הרגל תוך כדי הליכה אינה נוחה, כיון שהיא מותאמת במיוחד לטיפוס. כאשר הרגל נמצאת בתוך נעל הטיפוס נוצר כיפוף (קשת) בכף הרגל, מה שחוסך את פעולת הכיפוף של כף הרגל באמצעות שרירים, אותם אנו צריכים על מנת לטפס. במצב של טיפוס חוסר הנוחות אינו מורגש כלל. למטפסים מתחילים (להם מיועד המדריך, כיוון שמטפסים מנוסים כבר יודעים מה הם צריכים) תתאים סוליה שטוחה יחסית, מפני שקשה מאוד להתחיל לטפס עם נעל בעלת קשת גדולה, דבר זה דורש רמה טכנית גבוהה.

איזו מידה לבחור? נמדוד מספר זוגות ובכל זוג נעליים שאנחנו מודדים ננסה לעמוד עם קצות האצבעות של אחת הרגליים על קצה של מדרגה, או עצם דומה אחר. נבחר את הנעל הנוחה לנו ביותר בעת העמידה על קצה המדרגה, מבין כל הנעליים שמדדנו. כמובן שננסה מידות שונות: במידה גדולה מדי הרגל והנעל יחליקו מהמדרגה, במידה קטנה מדי יכאב לנו לעמוד על קצה המדרגה, במידה הנכונה העמידה על קצה המדרגה תהיה יציבה ולא נרגיש כאב.

סקוטש או שרוכים? הדבר המומלץ הוא לקחת את הנעל אשר תופסת לך את הרגל בצורה המיטבית. ישנם אנשים בעלי רגליים שונות, לכן לחלק מהאנשים תתאים נעל סקוטש ולחלק אחר נעל שרוכים תתפוס את הרגל טוב יותר.

*בנעלי טיפוס אין צורך בגרביים.

*חשוב מאוד לגזור ציפורניים ברגליים לפני נעילת נעלי טיפוס*

חבל דינמי הוא חבל בעל מתיחות גבוהה, לכן בעת נפילה הוא ימתח יותר מחבל סטטי ובכך ישפר את בלימת הזעזוע. חבל זה מתאים לטיפוס בהובלה, כיוון שבטיפוס זה ניתן ליפול מספר מטרים לפני שהחבל עוצר את הנפילה וכאשר הוא עושה זאת, הוא נמתח בכדי להקטין את הזעזוע.

חבל סטטי הוא בעל מתיחות נמוכה מחבל דינמי. חבל זה לא ישמש לבלימת זעזועים ונפילות, אלא למצב מתיחות קבוע, או לנפילה של סנטימטרים בודדים. מסיבות אלה חבל סטטי מתאים לגלישה (סנפלינג), לטיפוס טופ-רופ, לאבטחה ולחילוץ.

במחלקת ציוד טיפוס וגלישה של "דרך ארץ" נעזור לך בהתאמת הציוד וכמו כן נאפשר לך לקנות ציוד בטיחותי, בעל תקנים רשמיים, ובמחירים שווים לכל נפש!

שתפו: