ביגוד

למה צריך ביגוד מיוחד לטיול?

לביגוד המותאם לטיולים ולמאמץ פיזי יש מספר מאפיינים חשובים, אשר מאפשרים טיול ופעילות נעימים ונוחים יותר.

ביגוד לחורף

בחורף ובאקלים קר חשוב שהבגד ישמור על חום הגוף, אך באותו הזמן גם יינדף את הלחות שהגוף יוצר. לשם כך קיים ביגוד אשר עשוי מסיבים סינטטיים ומצמר. חומרים אלה שומרים על חום הגוף ובאותו הזמן גם מנדפים את הלחות החוצה.

ביגוד חורף לרוב מורכב ממספר שכבות, אשר לכל אחת מהן תפקיד ושימוש משלה:

ביגוד תרמי הוא השכבה הראשונה, הצמודה לעור. למכנס או חולצה תרמיים יש שני תפקידים: שמירה על חום הגוף ונידוף זיעה. בפעילות מאומצת, גם אם טמפרטורת הסביבה קרה, הגוף מייצר המון זיעה. בגד רטוב מזיעה עלול לקרר משמעותית את הגוף עד לרמה מסוכנת, ולכן חשוב שהשכבה הבסיסית תוכל לנדף את הזיעה כמה שיותר. עם זאת, השמירה על החום והנידוף באים האחד על חשבון השני, ולכן הביגוד התרמי מחולק לשלוש דרגות:

  • Level 1 – Lightweight: לרוב יהיה דק מאוד ועשוי מחומרים סינתטיים. יכולת נידוף הזיעה גבוהה מאוד ויכולת השמירה על חום יחסית נמוכה, ולכן הוא מתאים לפעילות מאומצת מאוד (ריצה, הליכה, טיול מאומץ) בתנאי קור לא קשים במיוחד.
  • Level 2 – midweight: עשוי בדרך כלל מחומרים סינתטיים או מצמר מרינו. יכולת השמירה על חום שלו ויכולת הנידוף הן גבוהות, מה שהופך אותו מתאים לתנאי קור קיצוניים גם בפעילות מאומצת. מעולה לטרקים במקומות קרים בעולם. עם זאת כנראה שלא יספיק לשהייה במקום במקומות עם קור קיצוני.
  • Level 3- Heavyweight: עשוי מחומרים סינתטיים או מצמר מרינו. לרוב הבגד עבה יותר ובנוסף לשכבה הדקה תהיה שכבת מיקרו-פליז. מתאים לשהייה במקום, כשהגוף עצמו לא מייצר הרבה חום. יכולת הנידוף נמוכה יחסית (אם כי עדיין קיימת) ולכן לא יתאים לפעילות מאומצת.

מיקרו פליז היא שכבת ביניים, עבה יותר מהביגוד התרמי, אשר עשויה גם היא מפוליאסטר. היתרונות של המיקרו פליז על פני סווטשרט הם המשקל הקל שלו ויכולת הייבוש ונידוף הנוזלים המהירים של סיבי הפוליאסטר במיקרו פליז. פליזים במבצע.

מעיל פליז ישמש למצבים של קור לא קיצוני מדי, המעיל עשוי גם הוא מסיבי פוליאסטר, אך הוא עבה יותר משכבת ה"מיקרו פליז". ישנם מעילי פליז שאטומים לרוח ולכן הם שומרים על חום הגוף באופן אפקטיבי יותר.

מעיל פוך שימושי למצבים של קור קיצוני. המעיל ממולא בנוצות ובפלומה אשר יוצרות שכבת בידוד ששומרת על חום הגוף ברמה גבוהה מאוד. מעילי הפוך הם קלי משקל ונדחסים לגודל קומפקטי במיוחד. רוב מעילי הפוך לא מתאימים לשימוש כשכבה עליונה בעת גשם, אך עם זאת הבד החיצוני דוחה גשם קל.

סופטשל הוא מעיל שעשוי מבד נושם אשר חוסם רוח ודוחה מים ברמה גבוהה. מבפנים, ברוב הסופטשלים קיימת בטנת פליז נעימה למגע, אשר שומרת על חום הגוף. היתרון של הסופטשל על פני מעילים אחרים הוא הקלות והגמישות שמאפיינים אותו. במצב של רוח וגשם קל הסופטשל בהחלט יעשה את העבודה. במצב של גשם כבד מומלץ להשתמש במעיל גשם, כיוון שרוב הסופטשלים אטומים למים רק עד רמת התפר. החסרונות של הסופטשל הם הגודל והמשקל שלו, שהופכים אותו לפחות מומלץ לטרקים עם הרבה משקל על הגב.

מעיל גשם יהווה שכבה עליונה להגנה מרוח ומגשם. המעיל, שעשוי מניילון, אטום לגמרי מפני גשם. התפרים של המעיל מולחמים מבפנים, כך שההלחמה מונעת מהגשם לחדור את המעיל בנקודות התורפה. עם זאת הוא לא מתאים לפעילות כיוון שהוא יוצר הרבה זיעה ולא מאפשר לה להתנדף.

מעיל גורטקס הנו שכבה עליונה עמידה לחלוטין לגשם. בניגוד למעיל גשם פשוט, מעיל גורטקס עשוי מאותה ממברנה הנמצאת גם ברוב נעלי הטיולים, המונעת חדירת מים אך מאפשרת מעבר אוויר. כך הגוף יכול לנשום וזיעה יכולה להתנדף, מה שהופך את המעיל למעולה לפעילות עצימה בגשם. מעילי גורטקס הם לרוב יקרים מאוד, אך אם אתם מתכננים לטייל בגשם – לא כדאי לוותר על אחד.

מכנסיים דוחי גשם עשויים מפוליאסטר בצפיפות גבוהה ובחלקם אף שכבת מגן נוספת אשר דוחה מים. המכנסיים שומרים על חום, אך גם מנדפים ומאפשרים לעור לנשום. מכנסיים אלה שימושיים מאוד בזמן גשם קל, כיוון שאפשר להמשיך לטייל בלי להירטב.

מכנסי גשם עשויים ברובם מניילון אשר משאיר את הרגליים יבשות גם בגשם חזק. מכנס ניילון נגד גשם לרוב נוח יותר ללבוש מעל מכנס אחר, כיוון שמגע הניילון הוא קר ופחות נעים.

קיימים כובעים שונים לשמירה על חום הראש, כובעי אקרילן, כובעי פליז, אך המובחרים שבכובעים הם כובעי הצמר, אשר מבודדים באופן הטוב ביותר, שומרים על חום הגוף גם כשהם רטובים ומתייבשים מהר.

כפפות יכולות לתרום מאוד בחורף קר. לרוב, פנים הכפפה עשוי פוליאסטר. ישנן כפפות בעלות ציפוי דוחה מים או חוסם רוח, אשר מתאימות לימים סוערים. ככל שהכפפה עבה יותר היא תשמור טוב יותר על החום, אך תהיה מסורבלת יותר.

עם התפתחות הטכנולוגיה, פותחו כפפות טאץ', כפפות אלה מוליכות חשמל מהגוף למסך המגע ומאפשרות שימוש בסמארטפון או בטאבלט ללא הורדת הכפפה מן היד.

 

ביגוד לקיץ

בקיץ ובאקלים חם, ביגוד מנדף זיעה וחסין UV שומר על העור ומאפשר טיול קל ונעים יותר. ישנו ביגוד אשר מקרר את הגוף באופן פעיל ובכך גורם לפעולת ההזעה הטבעית להיות אפקטיבית יותר.

חולצה מנדפת זיעה עשויה מפוליאסטר. לחולצה זו מספר יתרונות על חולצת כותנה רגילה. ראשית, הזיעה מתייבשת מהר יותר, לעומת חולצת כותנה שסופגת ואוגרת את הזיעה, אשר מכבידה על הפעילות ועלולה לגרום לשפשופים ולגירויים בעור כתוצאה מחיכוך הבד הרטוב בגוף. שנית, בחלק מן החולצות הבד הוא בעל מקדם הגנה נגד קרינת UV אשר שומר על העור מנזקי קרינת השמש. בדים מיוחדים אלה חוסמים פי 3 יותר קרינה מאשר בדים רגילים. ישנם בדים שבמגע עם מים מתקררים מיד. כך, בעת הזעה, נוצרת שכבת קור נעימה מסביב לגוף, אשר חוסכת הזעה נוספת.

ישנן חולצות מכופתרות, שנותנות מראה אלגנטי יותר. חולצות אלה מתאימות גם לאירועים, כיוון שבניגוד לחולצות המכופתרות של המותגים המובילים, הן מנדפות זיעה ומתאימות לריקודים ולפעילות אינטנסיבית.

קיימות גם חולצות שרוול ארוך, שהיתרון הגדול שלהן הוא שהן מגנות על כל היד, הן מפני השמש והן מפני יתושים וחרקים.

מכנסי טיולים, עשויים מבד מנדף, אשר מתייבש מהר לאחר מגע עם מים. לכן אין צורך להביא בגד ים לטיול, כי לאחר טבילה במקור המים, המכנס יתייבש מהר מאוד. יתרון נוסף שיש לרוב מכנסי הטיולים הוא ההפרדה הפשוטה של חלקי המכנס מהברך ומטה בעזרת פתיחה של רוכסן. קיימים מכנסי טיולים בעלי מקדם הגנה, אשר מגנים על העור מפני קרינת UV. בנוסף קיימים מכנסיים העשויים בד אלסטי, מה שמאפשר תנועה קלה וגמישה יותר.

כובעי שמש לטיול עשויים ברובם מבדים מנדפי זיעה. ישנו מגוון סוגי כובעים: כובעים רחבי שוליים, כובעי מצחייה, כובעי טמבל ואף כובעי ליגיונר, אשר מכסים את העורף ומגנים עליו. כמו בחולצות ובמכנסיים, גם בחלק מהכובעים ישנו בד אשר מגן על העור מפני קרינת UV.

 

עדיין מתלבטים? צרו איתנו קשר ונעזור לכם להתאים את הביגוד המושלם לטיול שלכם!

שתפו: