ביגוד

למה צריך ביגוד מיוחד לטיול?

לביגוד המותאם לטיולים ולמאמץ פיזי יש מספר מאפיינים חשובים, אשר מאפשרים טיול ופעילות נעימים ונוחים יותר.

ביגוד לחורף

בחורף ובאקלים קר חשוב שהבגד ישמור על חום הגוף, אך באותו הזמן גם יינדף את הלחות שהגוף יוצר. לשם כך קיים ביגוד אשר עשוי מסיבים סינטטיים ומצמר. חומרים אלה שומרים על חום הגוף ובאותו הזמן גם מנדפים את הלחות החוצה.

ביגוד חורף לרוב מורכב ממספר שכבות, אשר לכל אחת מהן תפקיד ושימוש משלה:

גופייה וגטקס טרמיים, המכונים "ביגוד טרמי", נלבשים בצמוד לגוף כשכבה תחתונה. לרוב יהיו עשויים מפוליאסטר. לביגוד זה 3 דרגות של שמירה על חום ונידוף זיעה. 1 – לפעילות פיזית מאומצת, 2 – לפעילות לא מאומצת, 3 – לשהייה במקום.

מיקרו פליז היא שכבת ביניים, עבה יותר מ"הביגוד הטרמי", אשר עשויה גם היא מפוליאסטר. היתרונות של המיקרו פליז על פני סווטשרט הם המשקל הקל של המיקרו פליז ויכולת הייבוש ונידוף הנוזלים המהירים של סיבי הפוליאסטר במיקרו פליז.

מעיל פליז ישמש למצבים של קור לא קיצוני מדי, המעיל עשוי גם הוא מסיבי פוליאסטר, אך הוא עבה יותר משכבת ה"מיקרו פליז". ישנם מעילי פליז שאטומים לרוח ולכן הם שומרים על חום הגוף באופן אפקטיבי יותר.

מעיל פוך שימושי למצבים של קור קיצוני. המעיל ממולא בנוצות ובפלומה אשר יוצרות שכבת בידוד ששומרת על חום הגוף ברמה גבוהה מאוד. מעילי הפוך הם קלי משקל ונדחסים לגודל קומפקטי במיוחד. רוב מעילי הפוך לא מתאימים לשימוש כשכבה עליונה בעת גשם, אך עם זאת הבד החיצוני דוחה גשם קל.

סופטשל הוא מעיל שעשוי מבד נושם אשר חוסם רוח ודוחה מים ברמה גבוהה. מבפנים, ברוב הסופטשלים קיימת בטנת פליז נעימה למגע, אשר שומרת על חום הגוף. היתרון של הסופטשל על פני מעילים אחרים הוא הקלות והגמישות שמאפיינים אותו. במצב של רוח וגשם קל הסופטשל בהחלט יעשה את העבודה. במצב של גשם כבד מומלץ להשתמש במעיל גשם, כיוון שרוב הסופטשלים אטומים למים רק עד רמת התפר.

מעיל גשם יהווה שכבה עליונה להגנה מרוח ומגשם. המעיל, שעשוי מניילון, אטום לגמרי מפני גשם. התפרים של המעיל מולחמים מבפנים, כך שההלחמה מונעת מהגשם לחדור את המעיל בנקודות התורפה.

מעיל גורטקס הנו שכבה עליונה עמידה מאוד בגשם. בניגוד למעיל גשם פשוט,

מכנסיים דוחי גשם עשויים מפוליאסטר בצפיפות גבוהה ובחלקם אף שכבת מגן נוספת אשר דוחה מים. המכנסיים שומרים על חום, אך גם מנדפים ומאפשרים לעור לנשום. מכנסיים אלה שימושיים מאוד בזמן גשם קל, כיוון שאפשר להמשיך לטייל בלי להירטב.

מכנסי גשם עשויים ברובם מניילון אשר משאיר את הרגליים יבשות גם בגשם חזק. את מכנסי הגשם לרוב נוח יותר ללבוש מעל מכנס אחר, כיוון שמגע הניילון הוא קצת קר ופחות נעים.

קיימים כובעים שונים לשמירה על חום הראש, כובעי אקרילן, כובעי פליז, אך המובחרים שבכובעים הם כובעי הצמר, אשר מבודדים באופן הטוב ביותר, שומרים על חום הגוף גם כשהם רטובים ומתייבשים מהר.

כפפות יכולות לתרום מאוד בחורף קר. לרוב, פנים הכפפה עשוי פוליאסטר. ישנן כפפות בעלות ציפוי דוחה מים או חוסם רוח, אשר מתאימות לימים סוערים. ככל שהכפפה עבה יותר היא תשמור טוב יותר על החום, אך תהיה מסורבלת יותר.

עם התפתחות הטכנולוגיה, פותחו כפפות טאץ', כפפות אלה מוליכות חשמל מהגוף למסך המגע ומאפשרות שימוש בסמארטפון או בטאבלט ללא הורדת הכפפה מן היד.

ביגוד לקיץ

בקיץ ובאקלים חם ביגוד מנדף זיעה וחסין UV שומר על העור ומאפשר טיול קל ונעים יותר. ישנו ביגוד אשר מקרר את הגוף ובכך גורם לפעולת ההזעה הטבעית להיות אפקטיבית יותר.

חולצה מנדפת זיעה עשויה מפוליאסטר. לחולצה זו מספר יתרונות על חולצת כותנה רגילה. ראשית, הזיעה מתייבשת מהר יותר, לעומת חולצת כותנה שסופגת ואוגרת את הזיעה, אשר מכבידה על הפעילות ועלולה לגרום לשפשופים ולגירויים בעור כתוצאה מחיכוך הבד הרטוב בגוף. שנית, בחלק מן החולצות הבד הוא בעל מקדם הגנה נגד קרינת UV אשר שומר על העור מנזקי קרינת השמש. בדים מיוחדים אלה חוסמים פי 3 יותר קרינה מאשר בדים רגילים. ישנם בדים שבמגע עם מים מתקררים מיד. כך, בעת הזעה, נוצרת שכבת קור נעימה מסביב לגוף, אשר חוסכת הזעה נוספת.

ישנן חולצות מכופתרות, שנותנות מראה אלגנטי יותר. חולצות אלה מתאימות גם לאירועים, כיוון שבניגוד לחולצות המכופתרות של המותגים המובילים, הן מנדפות זיעה ומתאימות לריקודים ולפעילות אינטנסיבית.

קיימות גם חולצות שרוול ארוך, שהיתרון הגדול שלהן הוא שהן מגנות על כל היד, הן מפני השמש והן מפני יתושים וחרקים.

מכנסי טיולים, עשויים מבד מנדף, אשר מתייבש מהר לאחר מגע עם מים. לכן אין צורך להביא בגד ים לטיול, כי לאחר טבילה במקור המים, המכנס יתייבש מהר מאוד. יתרון נוסף שיש לרוב מכנסי הטיולים הוא ההפרדה הפשוטה של חלקי המכנס מהברך ומטה בעזרת פתיחה של רוכסן. קיימים מכנסי טיולים בעלי מקדם הגנה, אשר מגנים על העור מפני קרינת UV.

כובעי שמש לטיול עשויים ברובם מבדים מנדפי זיעה. ישנו מגוון סוגי כובעים: כובעים רחבי שוליים, כובעי מצחייה, כובעי טמבל ואף כובעי ליגיונר, אשר מכסים את העורף ומגנים עליו. כמו בחולצות ובמכנסיים, גם בחלק מהכובעים ישנו בד אשר מגן על העור מפני קרינת UV.

אנו ב"דרך ארץ" נעזור לך להתאים את הביגוד הנכון עבורך לפי הצרכים האישיים שלך. כמובן שאנו מתחשבים גם במחיר, לכן נאפשר לך לקנות ביגוד טיולים איכותי במחיר זול במיוחד.

שתפו: