הנעלה

מדוע ישנה חשיבות רבה כל כך בבחירת נעלי טיולים?

בטיול ובפעילות פיזית ממושכת ישנו עומס עצום על הרגליים. עומס זה נוצר כתוצאה מחיבור משקל הגוף יחד עם משקל התרמיל וכל הציוד שבתוכו, לכל אלה נוסיף את האינטנסיביות של ההליכה והפעילות במשך שעות רבות בכל יום. על מנת להוריד את העומס מהרגליים נשתמש בנעלי טיולים בעלות בולמי זעזועים אשר מותאמים לעמוד בעומסים אלה. בנוסף נעלי הטיולים עמידות יותר בתנאי שטח קשים לעומת נעליים פשוטות אשר לא מתאימות לפעילות בשטח ועלולות להתפרק ולהינזק מהר מאוד. רוב נעלי הטיולים כיום מגיעות עם סוליות של חברת Vibram, אשר מייצרת מגוון רחב של סוליות לשימושים שונים. בחלק נכבד מנעלי הטיולים ישנה ממברנה, שכבה פנימית, אשר מגנה מפני חדירת מים, המפורסמת שבהן היא של חברת GoreTex.

 

ישנם מספר סוגי נעליים אשר מתאימים לפעילויות שונות בעומסים שונים:

נעל עם בולם זעזועים קשיח תתאים לעמוד בעומסי משקל גדולים מאוד של אנשים כבדים או אנשים אשר מרימים ציוד כבד (תרמילים השוקלים בסביבות 20 ק"ג ומעלה). נעליים אלה לרוב יצוידו בבולמי זעזועים מסוג PU, שהוא קשיח וכבד. לרוב נעליים אלה יהיו בעלות גפה מעור מלא, שהיא כבדה וחזקה מאוד. הסוליה גם היא בדרך כלל תהיה קשיחה ועמידה יותר בחיכוך.

נעל בעלת בולם זעזועים בינוני תתאים לאנשים ממוצעים אשר לא סוחבים משקלים כבדים במיוחד (10-20 ק"ג). בנעליים מסוג זה בולמי הזעזועים הם בדרך כלל שילוב של PU עם EVA. הגפה תהיה עשויה מעור הפוך (זמש) או משילוב של עור הפוך ובד, חומרים אלה קלים יותר אך גם חלשים יותר מעור מלא. נעליים מסוג זה ניתן למצוא כיום עם סוליות קשיחות וגם עם סוליות רכות, אשר מרככות את ההליכה, אך עמידות פחות בחיכוך.

נעל עם בולם זעזועים רך תתאים לפעילות ללא משקל רב על הגב (עד 10 ק"ג). בולם הזעזועים יהיה עשוי מEVA, שנותן את הקלות והרכות שהנעל צריכה. גפת הנעל תשלב חלקי עור מועטים (אם בכלל) וברובה תהיה עשויה בד עם רשת. סוליית הנעל תהיה גם היא רכה וקלה ותאפשר הליכה נוחה עם בלימת זעזועים נוספת.

אחד הדברים החשובים ביותר בבחירת נעליים הוא בחירת המידה הנכונה. מידה לא מתאימה, או נעל אשר לא מתאימה לצרכי המשתמש, עלולה להכאיב מאוד ואף לגרום לנזקים ברגל. כמובן שבבחירת נעל כדאי לבחור את הנעל הנוחה ביותר שעונה על הצרכים שלנו. אנו ב"דרך ארץ" נדע להתאים לך את הנעל הנכונה לפי השימוש והצרכים האישיים שלך, נתאים לך את המידה הנכונה וכל זאת במחירים שפויים ונעימים.

 

גרבי טיולים – במה הם עוזרים?

בניגוד לגרבי כותנה, גרבי טיולים מנדפי זיעה מאפשרים הליכה עם רגל יבשה יותר בתוך נעל הטיולים הסגורה. ולמה בכלל רטיבות מפריעה לנו? הרטיבות והלחות מהווים תנאים אופטימליים להתפתחות פטריות, אקזמות ובקטריות, בנוסף לכך הם עלולים לגרום להתפתחות שלפוחיות בכף הרגל, אשר יפריעו ויכאיבו במהלך ההליכה ולעיתים אף יגרמו להפסקת הטיול.

סוגי הגרביים השונים:

גרביים מצמר מרינו ידועים בשמירה על חום הרגל בזמן קור, אך עם זאת ינדפו זיעה ויתייבשו באופן יוצא מן הכלל. צמר מרינו הוא צמר של כבשים אוסטרליות, אשר חיות במדבריות אוסטרליה בתנאי חום וקור קיצוניים. לכן צמר זה שומר על חום הגוף במזג אוויר קר ומנדף זיעה במזג אוויר חם, באופן המיטבי ביותר.

גרבי Thermolite יתאימו לאנשים אשר אינם מעוניינים להשתמש בגרבי צמר מסיבות שונות. הטרמולייט הוא חומר סינטטי אשר מבודד חום וקור, בכך הוא עוזר לשמור על הרגל חמה בתנאי מזג אוויר קרים ועם זאת מתייבש מהר יותר מחומרים כגון כותנה. גרביים אלה מורכבים מחומרים סינטטיים נוספים (כגון פוליאסטר), שלמרות הבידוד מקור מאפשרים גם נידוף זיעה.

גרבי Coolmax עשוים משילוב של חומרים שונים, ביניהם סיבי הקולמקס שמנדפים זיעה באופן יוצא מן הכלל. גרביים אלה אינם שומרים על חום ברמה גבוהה, לכן הם מתאימים לשימוש בכל מזג אוויר שאינו קר במיוחד ואף מתאימים לחום קיצוני, הודות ליכולתם הגבוהה לנידוף זיעה.

גרבי Cupron שבנוסף לסיבים מנדפי זיעה, מצוידים בסיבי נחושת אנטיבקטריאליים למניעת ריחות לא נעימים, מה שמאפשר להשתמש בגרב ליותר מיום הליכה אחד.

 

סנדלי טיולים – מה היתרון שלהם על פני סנדלים אחרים?

סנדלי טיולים מצוידים בבולם זעזועים אשר עוזר בשמירה על בריאות הרגל. נוסף על כך סנדל הטיולים הוא בעל אחיזת שטח טובה יותר, המקנה יציבות רבה יותר במהלך טיול ופעילות בשטח. אחד השימושים הנפוצים בסנדל טיולים הוא הליכה במים. בניגוד לסנדל רגיל, סנדל הטיולים עמיד בהליכה במים ואף מתייבש מהר יותר.

ישנם סוגים שונים של סנדלי טיולים. סנדל טיולים קל בעל סוליה קלה ובולם זעזועים קטן מתאים להליכה יומיומית ולטיולים קלילים. סולייתו תהיה יחסית שטוחה. לעומתו, סנדל טיולים כבד עם סוליה כבדה, הוא קשיח יותר, בדגמים מסוימים תופס את הרגל טוב יותר ומבחינת אחיזת השטח מתאים גם לשטח קשה ולטיולים בדרכים טכניות, שבהן נצטרך אחיזה טובה יותר בקרקע. בולם הזעזועים שלו יהיה גדול יותר ויתאים לעומסים כבדים יותר ולנשיאת יותר משקל.

ישנן שתי חברות מובילות בתחום סנדלי הטיולים בישראל:

שורש היא חברה ישראלית, אשר מתמחה בין היתר בסנדלי טיולים. קיימים שלושה דגמים של סנדלים עם סקוצ'ים ודגם אחד ללא.

קלאסי – תופס את הרגל בצורה בסיסית, קל ומתאים בעיקר להליכה יומיומית.

סטרים – בעל רצועה נוספת שמשפרת את האחיזה של הרגל, סוליה עם אחיזת שטח טובה יותר, דגם זה מאפשר ביצועים טובים יותר בשטח.

גובי – בעל ספוגים ברצועות, המקנים לכף הרגל תחושה נוחה יותר בתוך הסנדל, סוליה עם אחיזת שטח ברמה גבוהה, בולמי זעזועים איכותיים יותר משאר הסנדלים. סנדל זה נחשב לסנדל השטח הטוב ביותר של שורש.

צ'אקו היא חברה אמריקאית שמייצרת סנדלים ללא סקוצ'ים. סנדליה של צ'אקו ידועים בחוזקם ובעמידותם הגבוהה בתנאי שטח קשים.  הם מקנים אחיזה איכותית ובלימת זעזועים מיטבית, גם בעומסים גבוהים. לאחרונה החלה צ'אקו לייצר סנדלים קלים יותר, עם בולם זעזועים רגיל, המושלמים להליכה יומיומית.

אנו ב"דרך ארץ" נעזור לך בבחירת הסנדל הנכון והנוח ביותר בהתאם לשימוש האישי שלך. זאת, במחיר תחרותי ביחס לשאר החנויות בארץ. כן, אפשר למצוא אצלנו סנדל טיולים זול.

 

שתפו: