רשימת ציוד לשביל ישראל

יוצאים לשביל ישראל ולא יודעים איזה ציוד לקחת?

אספנו בשבילכם את כל ההמלצות, איזה ציוד כדאי לקחת, מה מיותר, מכביד ומומלץ להימנע ממנו וציוד מסויים שאפשר לשקול בהתאם להעדפותיכם האישיות.

זוהי טבלה כללית של רשימת ציוד לשביל ישראל. להסבר מפורט נוסף על כל מוצר גללו מטה, אחרי הטבלה.
חובה לקחת: כל אחד שאתם מכירים השתמש בשביל באביזר הזה.
אפשרי: מכירים מספר אנשים שעשו את השביל ללא שימוש בזה.
מיותר: יש מוצר/ אפשרות טובה יותר, או שרוב הסיכויים שלא תשתמשו בזה וזה לא מציל חיים

רשימת ציוד שביל ישראל israel national trail equipment list

השילוש הקדוש לטיול מוצלח של שביל ישראל ובכלל הוא:

  1. נעליים
  2. תרמיל
  3. שק שינה

אם אחד מהם לא יתאים לכם, אתם עלולים לסבול מאוד במהלך הטיול.

נתחיל בנעליים,
לשביל ישראל מומלץ לצאת עם נעלי הליכה שבולם הזעזועים שלהם יוכל לעמוד בעומס של משקל גופכם + 12-18 ק"ג (תלוי אם אתם מחליטים לסחוב אוכל ומים ליומיים או לא).
לאחר שמצאנו נעליים עם בולם זעזועים מתאים, נמדוד מספר זוגות וניקח את הנעל שהכי נוחה לנו, עם עדיפות לסוליה שעמידה בפני שחיקה (שביל ישראל ידוע בתור אחד משוחקי הסוליות הרציניים בטבע). אם ההליכה שלכם לא אגרסיבית מדי, מומלץ לקחת נעליים מעור עם שילוב של בד.

התרמיל הולך להיות הבית, המחסן, ארון הבגדים והמטבח שלנו במהלך החודשיים הקרובים של השביל. וכל זה – על הגב שלנו, לכן חשוב מאוד לבחור תרמיל איכותי, שיפזר את המשקל בצורה מאוזנת. מומלץ שרוב המשקל יהיה על המותניים והיתר על הכתפיים (למעט מקרים בודדים, של אנשים עם שרירים מאוד חזקים, שיעדיפו להעביר יותר משקל לכתפיים, כדי שהמותניים יהיו חופשיות).

מבחינת נפח התרמיל – הגורם הכי משפיע הוא שק השינה – שק שינה קומפקטי יאפשר בחירה של תרמיל קטן יותר. השיטה הטובה ביותר לבחירת גודל נכון של תרמיל היא לנסות להכניס את כל הציוד איתו נצא לשביל לתוך התרמיל שבו אנו מעוניינים.

הנפחים המתאימים ינועו בין 35 ליטר (האנשים עם הציוד הקומפקטי ביותר) ל65 ליטר (כאלה עם ציוד שתופס הרבה מקום). במקרה בו קונים תרמיל חדש, ישנו שיקול נוסף בבחירת הנפח – התאמה של התרמיל לשאר הטיולים שנעשה איתו.

שק השינה צריך להיות סביבות 0 לימיט לבנים, או סביבות 2 קומפורט לבנות ועם תקן אירופאי. מוזמנים לקרוא עוד בעמוד של בחירת שק שינה לשביל ישראל.

אם שק השינה הוא ללא תקן אירופאי, נצא איתו לשביל אך ורק אם אנחנו יודעים שמישהו עם רגישות לקור דומה לשלנו עשה איתו את השביל ולא היה לו קר.

 

נמשיך עם שינה ונדבר על אוהל, מזרון שטח, כילה ואלתוש.

מזרון שטח הוא בגדר חובה, תפקידו המרכזי הוא לבודד מהקור של הקרקע. בנוסף הוא מרכך לנו במעט את השינה. ללא מזרון שטח, גם אם ניקח שק שינה מתאים, עלול להיות לנו קר, כי הרצפה פשוט תעביר את הקור דרך שק השינה ישר אלינו. מי שרוצה שינה רכה יותר ייקח מזרון עבה יותר (10-12 מ"מ), מי שלא צריך את הריכוך יכול להסתפק במזרון דק וקל שתופס פחות נפח (7 מ"מ).
יחד עם המזרון, מומלץ לקחת גם רצועות הארכה, חוץ מלתפוס את המזרון, הן יכולות להיות שימושיות בתור אביזר שיפצור מעולה, למקרה שרצועה של התרמיל נקרעת ועוד.

אוהל לדעת רבים הוא מיותר בשביל ישראל, תופס הרבה מקום, משקל, מצריך הקמה ופירוק ועוד.  מי שמאוד חשובה לו תחושת הביתיות ולא מוכן לוותר על אוהל – מומלץ שייקח אוהל פשוט (אלה שנמכרים בחנויות בכ-100₪), הם יחסית קלים, דוחים מים ויעשו את העבודה בשביל.

יתרון נוסף לאוהל הוא במצבים בהם מחליטים לטייל בגשם (רוב השביליסטים נמנעים מטיול בגשם ובימים גשומים נשארים אצל מלאכי שביל), אוהל פשוט יגן עלינו טוב מפני גשם מדברי קל. אך ניתן להחליפו גם ביריעת ניילון עבה אותה אפשר להשיג בחנות חומרי בניין.

סנדלים/כפכפים – בשביל לאוורר את הרגליים בערב. היתרון של סנדלים הוא בזמנים שבהם אנחנו לא סוחבים הרבה משקל והשטח יחסית נוח – נוכל להשתמש בהם גם להליכה עצמה.

כילה נגד יתושים מומלצת בעיקר באזור הצפוני של השביל, למי שלא רוצה להימרח באלתוש, שגם הוא פתרון מעולה נגד יתושים. שוב – היתושים נמצאים בעיקר בצפון, לכן ניתן להצטייד בכילה/אלתוש בסוף המדבר, כשמתקרבים צפונה. או לחילופין להפטר מהם כשמתקרבים למדבר. כך לא נסחב עם ציוד מיותר 😊.

 

איזה ביגוד ניקח וכמה? (הכמויות המומלצות כוללות את הביגוד שעלינו)

חולצות לא צריך יותר מ-3. במהלך השביל יהיו לנו הרבה הזדמנויות לכבס את החולצות/ לשטוף אותן במעיין, לכן נמנע מלקיחת מספר גדול של חולצות. מבחינת ריח – פשוט נשלים עם העובדה שכולם מסביבנו מסריחים וכך גם אנחנו. ישנם כאלה שמעדיפים חולצות מנדפות, כדי לא להשאר רטובים ולמנוע שפשפות. אחרים דווקא מעדיפים חולצות כותנה בגלל תחושת הבד על הגוף שלאנשים מסוימים נעימה יותר.

גרביים נקח 2-4 זוגות. מומלץ מאוד לקחת גרביים שמנדפות זיעה ולא עשויות מכותנה, עם בלימת זעזועים, כך הרגל שלנו תשאר יבשה יחסית וזה יעזור לנו במניעת שלפוחיות. הרגישים לפטריות ייקחו גרביים עם סיבי נחושת (קופרון), שיעזרו במניעתן ובמניעת בקטריות וריחות.
את הגרביים מומלץ להחליף פעם ביום ואת הזוג מהיום הקודם לאוורר מחוץ לתרמיל.

מכנסיים בשום אופן לא לקחת יותר משני זוגות. מומלץ שלפחות אחד מהם יהיה מתפרק (גם ארוך וגם קצר במכנס אחד). במקרה בו לוקחים מכנס מתפרק, אין צורך בבגד ים, כיוון שהמכנסיים המתפרקים מתייבשים מהר מאוד (רק מומלץ להוריד את הבוקסר/ התחתון לפני.

בוקסרים/תחתונים/חזיות בדומה לגרביים – נקח 2-4 זוגות ונכבס/נשטוף אותם בהזדמנויות השונות. ישנם יחידי סגולה שהולכים קומנדו (ללא בוקסר/תחתון), אם זה נוח לכם – לכו על זה.

 

איך נמנע מקור בערבים לפני שהולכים לישון?

ביגוד תרמי נקח אך ורק אם אנחנו רגישים במיוחד לקור, במקרה כזה מומלץ לקחת מכנס וחולצה תרמיים ששומרים על חום ברמה גבוהה.

סופטשל/מעיל פוך/ מעיל גשם – נבחר אחד מתוכם, לפי העדפתינו האישית, תפקידם העיקרי הוא לשמור עלינו כשכבה עליונה מפני הרוח.

הסופטשל אטום לרוח, עוזר בשמירה על חום ודוחה גשם, אך כבד מאוד. אנחנו ספציפית לא ממליצים לטייל עם סופטשל אך יש החולקים עלינו.

מעיל הפוך קל במיוחד, אטום לרוח ודוחה גשם ברמה פחות גבוהה מהסופטשל. האופציה המומלצת ביותר לשביל במיוחד כי ברוב המקרים לא צפוי גשם, וגם כי הוא מחמם ברמה הכי גבוהה, קל מאוד וקומפקטי.

מעיל הגשם אטום לרוח ולגשם, ושומר על חום בצורה כזו שהוא פשוט חונק אותנו ולא מאפשר לאוויר לצאת, יש כאלה שאוהבים את התחושה וכאלה שלא. הרוב לא.

מעילי פוך איכותיים יקרים יותר מסופטשלים איכותיים, שיקרים יותר ממעילי גשם.

מיקרופליז ניקח באחד משני מקרים – או שאנחנו רגישים במיוחד לקור והוא יהיה שכבה אמצעית, או שאנחנו מטיילים כשחם יחסית (בדר"כ בעונת סוף הקיץ) ואז שכבה מחממת דקה תספיק.

גרביים תרמיות נגרוב בלילה רק אם אנחנו רגישים במיוחד לקור בכפות הרגליים ולא מסוגלים להירדם בלעדיהן. המומלצות ביותר הן מצמר מרינו, ששומר על חום הגוף ברמה גבוהה מאוד. מי שצריך – מספיק זוג אחד כזה.

כפפות מומלצות רק למי שרגיש במיוחד לקור בכפות הידיים ולא מסוגל לתפקד בלעדיהן.

כובע/חמצוואר ששומר על חום מומלץ מאוד לקחת, הרגישים יותר יצטיידו בשניהם. כמובן שאם יש כבר כובע שמחובר לשכבה העליונה, אפשר להמנע מלקיחת שני כובעים.

מי שמתחיל את השביל לפני העונה/ אחרי העונה יכול להצטייד בפחות ביגוד חם, בהתאם למזג האוויר בו הוא מטייל.

ישנם בודדים שלא רגישים לקור ויעדיפו להתכסות בערב עם שק השינה בתור שמיכה, תוך כדי הכנת האוכל/ משחק/ שיחה/ קריאת ספר, אנשים אלה לא ייקחו איתם לשביל אף שכבה ששומרת על חום, מלבד שק השינה.

כובע להגנה מהשמש מומלץ מאוד לקחת ולחבוש על הראש רק כשיש שמש (כשאין הוא מחמם אותנו וגורם לנו להזיע), בסופו של דבר אם נשתמש נכון בכובע, הוא יחסוך לנו נוזלים ויגן לנו על הראש ועל עור הפנים.

 

עוד ציוד אישי 

מברשת שיניים – חובה לקחת, אלא אם כן אתם לא נוהגים לצחצח שיניים ביומיום.

מקלות הליכה זה אינדיבידואלי, אין ספק שמקלות הליכה מורידים עומס מהברכיים והגב, אך יש כאלה שלא מסוגלים לסבול את העובדה שהידיים שלהם תפוסות ולא חופשיות. לכן מומלץ לכל אחד לנסות לטייל חצי יום/ יום עם מקלות (לפני השביל) ולראות אם הוא אוהב את זה או לא.

שלוקר – מומלץ מאוד, מקל על השתיה במהלך השביל. השלוקרים של שורש חזקים ועמידים יחסית, וללא נזילות. לאנשים מסויימים השלוקר גורם לשתות פחות, לכן הם יצטיידו בבקבוקים במקום בשלוקר.

כוס אחת תספיק לכל שביליסט. אלה שאוהבים לחמם את הידיים בעזרת הכוס ישתמשו בכוסות זכוכית ואלה שמעדיפים להחזיק את השתיה בנוחיות ישמשו בכוסות נירוסטה מבודדות חום. ישנם כאלה שלא אוהבים לשתות שתיה חמה (בודדים), להם כוס תהיה מיותרת.

צלחת – מספיקה צלחת/קערת אוכל אחת לכל אחד. המהדרין יאכלו ישירות מהסיר ולא ייקחו איתם צלחות.

משקפי שמש מומלצות מאוד בעיקר לרגישים בעיניים. אם לא נוח לכם לטייל עם משקפיים (זה משנה את צבע הנוף), אפשר להימנע מלקיחתן.

 

לאחר שעברנו על כל הציוד האישי, נעבור לאביזרים ולציוד קבוצתי…

משחת שיניים – מספיקה אחת לכל הקבוצה לכל השביל. אין צורך בלקיחת משחה נוספת.

פנס אחד לשניים-ארבעה אנשים מספיק. אלא אם כן כל הקבוצה קוראת ספר באותו הזמן בלילה. מומלץ לקחת לפחות סט סוללות אחד נוסף. לשביל מספיק פנס בעוצמה של 100 לומינס, מעבר לזה, אלה עוצמות שלא יהיו לנו שימושיות.

לדרמן/אולר – מיותר לגמרי. כבד מאוד וברוב הכלים גם ככה לא נשתמש. הכלים השימושיים הם פותחן השימורים וסכין החיתוך, שאותם מומלץ לקחת בנפרד. בשאר הכלים אין באמת שימוש. לכן לא מומלץ לקחת לדרמן.

שקיות/קופסה לתבלינים – קופסה תופסת הרבה מקום, לכן נעדיף שקית מרכזית שבתוכה נשים שקיות קטנות לתבלינים. חשוב לשים לב שאלה לא שקיות מתכלות.

סכין חיתוך – מומלץ לקחת לפחות סכין אחת לכל זוג מטיילים.

פותחן שימורים – מומלץ לקחת אחד, כי לא בכל קופסאות השימורים יש פותחן מובנה ולעתים קורה שהפותחן המובנה נשבר. פותחן מתקפל הוא אופציה מעולה וזולה – כ-3₪.

סיר – כדאי לבדוק לפני השביל כמה אוכל משביע את הקבוצה ובהתאם לזה להצטייד בסירים המתאימים בגודל. מומלץ לקחת סירים מחומרים קלים, כמו אלומיניום, כדי לחסוך משקל.

קערה – כדאי לקחת לפחות אחת, להכנת טחינה וכו'…

סכו"ם – ישנם כאלה שיסתפקו בכף. אחרים יעדיפו סכין ומזלג. עם הסכו"ם שאיתו מבשלים אפשר גם לאכול, לכן נוכל להסתפק בסט סכו"ם אחד, או כף אחת לכל אחד.

פינג'אן נקח רק במקרה שאין לנו סיר קטן.

קרש חיתוך דק גמיש הוא מומלץ מאוד, כמעט לא תופס מקום ולא משקל. אפשרי להשתמש גם בצלחת בתור קרש חיתוך.

גזיה/בנזיניה חובה לקחת. בנזיניה מצריכה יותר התעסקות, תופסת יותר מקום, מלכלכת יותר ועולה הרבה כסף, אך היתרון הגדול שלה הוא הדלק הזול והזמין. גזיה היא קלה יותר ודורשת פחות התעסקות, אך קשה יותר להשיג בלוני גז והם יקרים יותר מדלק. אם לוקחים גזיה, מומלץ לבדוק שהיא מספיק עוצמתית לבישול, כי יש גזיות קטנות מאוד, שקשה מאוד להכין בהן אוכל, בגלל עוצמתן החלשה.

מגן רוח לגזיה מומלץ מאוד, מביא לחסכון בגז ולבישול מהיר יותר. ניתן גם לאלתר מגן בשטח. בכל מקרה, שימו משהו שיגן על הגזיה מהרוח.

קרם הגנה – מספיק אחד לכל הקבוצה. מומלץ לרוב המטיילים, כי הוא מגן על העור מפני נזקי השמש. אם אתם לא אוהבים את התחושה עם קרם ההגנה ולא נשרפים בשמש, אפשר להימנע מלקיחתו, אך דעו שגם אם אתם לא נשרפים, השמש עדיין מזיקה לעורכם.

מגבת – תלוי בהיגיינה ובנוחות שלכם, אנשים שאין להם בעיה להתלכלך ולחכות עד שהם מתייבשים לא ייקחו מגבת. אם מחליטים לקחת, מומלץ מאוד לקחת מגבת קומפקטית שמתייבשת מהר.

נייר טואלט – מספיק גליל אחד לכל אחד ולהצטייד מחדש ביישובים ואצל מלאכי שביל בדרך. אל תבזבזו נייר טואלט על צינון ונזלת, כי הוא ייגמר לכם תוך יום. תחשבו פשוט על דרכים יצירתיות יותר 😉

סבון לא חייבים לשביל, כי בכל בית של מלאכי שביל אפשר למצוא סבון, אבל מי שלא רוצה לוותר על זה, ורוצה להשתמש בסבון גם באמצע המסלול – אפשר לקחת חצי קוביית סבון. אלכו-ג'ל זו גם אופציה טובה למי שמעוניין לשמור על הגינה ובו בזמן לחסוך במים.

בשמפו נשתמש רק בבתים של מלאכי שביל, לכן אין טעם לקחת.

שפתון/וזלין – מומלץ לקחת, כי ההליכה לשביל היא בזמן חילופי עונות והשפתיים עלולות להתייבש ולהיסדק.

קרמים למיניהם (ידיים, פנים, רגליים, אוזניים)– מיותרים לגמרי בשביל, תופסים מקום ומשקל מיותר. אלא אם כן העור שלכם רגיש במיוחד, במקרה כזה בלבד מומלץ שתיקחו אך ורק את הקרם לו אתם זקוקים.

משחה נגד שפשפת רק הרגישים לשפשפת ייקחו עמם. שפשפת זה אחד הדברים שיכולים להרוס טיול והמשחה יכולה להצילו.

דיאודורנט מומלץ מאוד למקרים בהם תופסים טרמפים במהלך השביל (מדי פעם יוצא לעשות זאת), כדי לא להסריח מדי ברכב. במקרים כאלה מומלץ גם להחליף חולצה. אפשר להסתפק בדיאודורנט ספריי אחד לכל הקבוצה.

גוזז ציפורניים – אם לא הולכים לעבור בבית כדאי לקחת גוזז, או להשתמש במספריים מהסעיף הבא.

חוט, מחט ומספריים קטנות מאוד מומלצים, כי אם יקרע לנו בגד/ שק השינה במהלך השביל, נרצה לתקן אותו על המקום.

עזרה ראשונה זה חשוב למדי, אך מי שמכיר את עצמו ויודע שהוא כמעט לא נפצע יכול להמנע מזה. כדאי לקחת תחבושת, פדים, חומר חיטוי וסרט הדבקה. אנשים עם רגישות לשלפוחיות – גם פלסטרים לשלפוחיות. כל שאר הדברים די מיותרים וחבל לקחת.

קלפים/ משחקים/ ספר/ מגדיר צמחים/פנקס ועט/כלי נגינה הם אביזרי פנאי שיכולים לשדרג לנו את החוויה. כל אחד ייקח את האביזר שחשוב לו לפי העדפותיו האישיות. חשוב לשים לב לא לקחת ספר/ משחק שסיכוי גבוה שלא תשתמשו בו, כי הוא סתם יתפוס לכם מקום ומשקל בתרמיל וחבל. אין צורך גם לקחת יותר משני ספרים, מאותה סיבה.

שקיות ריקות – לפחות שתיים, תמיד שימושי.

מצלמה עם מטען וסוללות להחלפה המצלמה תעזור לנו לשמור חוויות מהתקופה הנפלאה של הטיול, המהדרין יוסיפו גם GoPro למים ולאקסטרים. מומלץ כרטיס זכרון גדול, לפחות 32GB לכל השביל, סוללות להחלפה ומטען.

טלפון ומטען פשוט חובה בשביל הבטיחות. אם מתכוונים להשתמש בטלפון בתור מצלמה, ניקח גם מטען נייד/סוללה חלופית. מומלץ להשאיר את הטלפון כבוי/ על מצב טיסה ולהדליק אותו ולהשתמש בו רק כשבאמת צריך.

מפות הן גם בגדר חובה, הן חשובות מאוד לתכנון היום, כדי לדעת כמה הלכתם וכמה עוד נשאר לכם ושלא תגיעו למצבים של הליכה בחושך. סט המפות של שבילנט לשביל ישראל נחמד מאוד, אך מפות סימון השבילים של החברה להגנת הטבע נותנות שטח רחב יותר, למקרים בהם נרצה לסטות מהשביל.

מידע על השביל – לפני השביל נדפיס את רשימת מלאכי השביל, רשימת המקומות עם מים לשתיה והמקומות שהטמנו בהם אוכל.

שימו לב שעברתם על כל הרשימה, ולא לקחתם דברים מיותרים/ שכחתם דברים שהם חובה. הערות, חוסר הסכמה ועוד יתקבלו בברכה בפוסט הזה בעמוד הפייסבוק שלנו.

אם יש דבר מיותר/חובה שלא נמצא ברשימה ואתם חושבים שכדאי שאנשים ידעו עליו – כתבו לנו [email protected] ונשמח להוסיפו 😊

שתפו: