ציוד שינה

בחירת שק שינה לשביל ישראל          שקי שינה          מזרני שטח

מה ההבדל בין שק שינה ב100 ₪ לשק שינה ב1,000 ₪?

קיים מגוון של שקי שינה, בעלי סוגי מילוי שונים, בהתאם לטמפרטורות השונות. שקי שינה איכותיים נתפרים מבדים חזקים יותר ועם תפרים ברמה גבוהה יותר. שקי שינה מגיעים עם שק כיווץ, שעוזר לנו לדחוס את שק השינה לממדים קטנים יותר. ישנם שקי שינה קומפקטיים וקלים שמתכווצים לגודל של מלון, לעומת שקי שינה אחרים שתופסים מקום של שני אבטיחים.

איך נבחר שק שינה שמתאים לנו? בהתאם לטמפרטורה שנשהה בה, למקום בתרמיל שיש לנו בשבילו ולכמות השימוש שנעשה בו. כמעט לכל שק שינה יש טווח טמפרטורות מוגדר.

הסבר על טמפרטורות שקי השינה ותקן אירופאי EN 13537:

EN13537 הוא תקן אירופאי שנוצר על מנת לדרג את טווח הטמפרטורות של שקי השינה. כל שק שינה שנמכר או מיוצר באירופה חייב לעמוד בתקן זה.

בשביל עמידה בתקן האירופאי, יצרן שק השינה שולח אותו לבדיקת מעבדה קפדנית, לפי הסטנדרט שנקבע ובסופה מתקבלות תוצאות הבדיקה לפי הקטגוריות להלן:

  • גבול עליון (Upper Limit) – הטמפרטורה בה גבר ממוצע יכול לישון ללא הזעה מוגזמת, כאשר הרוכסנים פתוחים והידיים מחוץ לשק השינה. (לא נמצא בכל שק שינה)
  • נוחות (Comfort) – הטמפרטורה בה אישה ממוצעת יכולה לישון בנוחות בתנוחה רגועה.
  • גבול תחתון (Lower Limit) – הטמפרטורה בה גבר ממוצע יכול לישון שמונה שעות מכורבל מבלי להתעורר.
  • אקסטרים (Extreme) – הטמפרטורה המינימלית בה אישה ממוצעת יכולה לשהות במשך 6 שעות ללא סיכון של מוות מהיפותרמיה (עדיין עלולה להיווצר כווית קור)

גבר ממוצע – בן 25, בגובה 173 ס"מ, שוקל 70 ק"ג

אישה ממוצעת – בת 25, בגובה 160 ס"מ, שוקלת 60 ק"ג

כמובן שכל אדם שונה, עם רגישות שונה לקור, כך שהוא ישפיע עליו באופן שונה. הנתונים הם ממוצעים.

מבחינת גובה, ככל שאורך שק השינה מתאים יותר לגובה המשמש, כך הוא ישמור על חום בצורה טובה יותר.

לדוגמה: ילד ששוקל 40 ק"ג, בגובה 145 ס"מ, יפיק פחות חום מאישה, או גבר ממוצעים.
בנוסף, אם ניתן לו שק שינה שמתאים לגובה משתמש 195 ס"מ, חלק נכבד מהחום שהוא מפיק ילך לאיבוד ב50 הס"מ שהוא לא נמצא בהם.

התקן המצוין על שקי השינה מחושב בתנאים אידאלים:

  • ללא רוח
  • עם שכבה אחת של ביגוד תרמי
  • לאחר ארוחה חמה

הרוח נותנת הרגשה של טמפרטורה קרה יותר, לכן יש להימנע ממנה ככל הניתן.
במצב בו לובשים שכבות שלא מאפשרות לחום הגוף לעבור לחלל שק השינה, עלול לחדור יותר קור מבחוץ, כך ששק השינה יבודד פחות טוב. לכן מומלצת שכבה אחת טובה של ביגוד תרמי, או ללא בגדים כלל.
במקרה שנאכל אוכל קר, הגוף ירצה לחמם אותו ל C°36, על חשבון החום של הידיים והרגליים. לכן נמנע מאכילה ושתייה של מזון קר. נעדיף תמיד לאכול אוכל חם, שישמור על טמפרטורת הגוף ולא יוריד אותה.

שקי שינה בעלי תקן אירופאי לרוב יהיו איכותיים יותר ושל חברות מוכרות ואמינות, לעומת זאת יצרניות של שקי שינה ללא תקן אירופאי לעיתים קרובות כותבות טווח טמפרטורות אשר אינו תואם למציאות. לכן נעדיף שקי שינה בעלי תקן אירופאי.

שק שינה מפוך הוא משקי השינה האיכותיים ביותר, אך גם היקרים ביותר, כיוון שהוא עשוי מנוצות ומפלומת פוך – חומרים איכותיים ברמה גבוהה, שמחירם בהתאם. הוא מבודד באופן נפלא, מתכווץ לגודל קומפקטי ביותר, וקל משקל. שקי שינה אלה מתאימים לטמפרטורות של C°0 עד C°20- ואף פחות (גבול תחתון לפי התקן האירופאי). כמעט כל שק שינה מפוך הוא בעל תקן אירופאי.

שק שינה סינטטי יהיה קצת יותר כבד ויתפוס יותר נפח מאשר שק שינה מפוך אשר מתאים לאותה רמת טמפרטורה. אך היתרון הגדול של שק שינה סינטטי הוא המחיר הזול והטיפול הקל יותר שניתן לעשות לו לאחר שנרטב. לרוב, שקי שינה סינטטיים מגיעים לרמת טמפרטורה של עד C°10- (גבול תחתון לפי התקן האירופאי). מרבית שקי השינה הסינטטיים בישראל אינם נבדקים לפי התקן האירופאי, לכן משקי שינה אלה יש להיזהר. מומלץ לבדוק את שק השינה ללא התקן ולשאול מכרים שידוע שהשתמשו בו, בכדי לדעת אם הוא טוב.

שק שינה לקיץ יהיה גם הוא עשוי מחומרים סינטטיים. בקטגוריית שקי השינה האלה ניתן למצוא שקי שינה זולים ב100 ₪ ואף פחות. הבדים שלהם יהיו פחות איכותיים והם מתאימים לאנשים אשר לא משתמשים שימוש אינטנסיבי בשק השינה, או הולכים לקמפינג בחוף הים ואף לילדים בטיולים שנתיים במזג אוויר לא קר ואפילו למסיבת פיג'מות. טווח הטמפרטורות של שקי שינה אלה הוא C°15 עד C°20.

בקטגוריה זו נכללים גם שקי שינה קומפקטיים במיוחד מחומרים איכותיים וקלים, אשר מתכווצים לגודל של בקבוק ליטר וחצי. להם, לרוב, כן יהיה תקן אירופאי.

ב"דרך ארץ" נתאים לך את השק השינה שתפור עבורך, במקצועיות, באמינות ובמחירים מארץ אחרת.

 

מהי המשמעות של מזרן שטח?

אם ניקח שק שינה איכותי שמתאים אפילו ל C°10- אבל נישן אתו על משטח קר, הגוף שלנו לא יצליח לחמם את המשטח ויהיה לנו קר. תפקידו של מזרון השטח הוא לבודד מהמשטח הקר שעליו אנו ישנים. ישנם כיום מזרוני שטח קומפקטיים אשר מתנפחים עצמאית ומאפשרים גם שינה רכה ונעימה יותר.

רוב מזרני השטח בישראל עשויים מפוליאתילן מוקצף, שהוא קל מאוד וגמיש ולכן מתגלגל בקלות. ישנם מזרני שטח בעלי ציפוי אלומיניום שמאפשר בידוד טוב יותר בתנאי קור קיצוניים.

מזרן שטח מתנפח יהיה לרוב קומפקטי בהרבה מהמזרונים המתקפלים/מתגלגלים, על מנת לחסוך מקום בתרמיל. לרוב לא תהיה להם עדיפות מבחינת משקל על מזרני הפוליאתילן, והם מיועדים בעיקר למי שרוצה לטייל עם תרמיל קטן. מזרנים אלה לרוב ינופחו בעזרת נשיפה. אין לישון איתם ישירות על הקרקע מחשש להווצרות חורים, הם מיועדים ללינה על בד קשיח נוסף או בתוך אוהל.

מזרן שטח מתנפח עצמאית עשוי מפוליאסטר ומבדי ריפסטופ, ששומרים עליו מפני קרעים. לאחר הניפוח הראשון ושמירה על המזרן מנופח לכ24 שעות, החומר הפנימי "זוכר" את הצורה ובכל פתיחה מחדש של המזרן הוא מתנפח לבד. מזרנים אלה נוחים יותר, מבודדים יותר, אך בזמן טיול צריך לשמור אותם בתוך התרמיל, למניעת חבלות וסריטות שעלולות לנקב אותם.

שתפו: